18 Ağustos 2009 Salı

Mozaik Atölyesi'nden Mozaik Yapım Teknikleri

Aslında mozaik malzemelerini tanıtarak başlayacaktım ama henüz fotoğraflarını çekemedim. Bu durumda mozaik yapım teknikleriyle başlıyoruz. Genel olarak direkt ve endirekt olarak ayırım yapabiliriz. Direkt mozaik yapım tekniğinde ahşap, mdf, cam, pleksi glass, hatta metal malzeme üzerine mozaik tutkalı, silikon, seramik harcı kullanılarak mozaik taşları - ki bunlar cam, mermer, çakıltaşı vs olabilir, ileride değineceğim. - direk olarak yapıştırılır yada çimento yada daha ileri bir teknik olarak - antik bizans tekniği - kireç üzerine çalışma yapılacaksa mozaik taşları harç içerisine batırılarak kullanılır.Mozaiğe yeni başlayanlar için genellikle en iyi yol mdf yada cam üzerine direkt olarak çalışmaktır. Aşağıdaki mozaik kahve sehpasında bu yöntemi kullandım. Fotoğrafta görülebileceği üzere mdf üzerine çizim yapılıp sonra direkt olarak yapıştırma yapılıyor.
Direkt mozaik yapım tekniğinin bir diğer yolu da file üzerinde çalışmaktır ve genellikle daha ayrıntılı resimleri mozaiğe dönüştürüken ve antik mozaik kopyaları yaparken kullanılr çünkü tüm detaylar gözünüzün önündedir bu teknikte. Bu mozaik tekniğinin açılımını ie şöyle yapabiliriz: Bir resim seçilir, özalitte istenen büyüklükte bastırılır, eğer fotokopide görünmeyen çizgiler varsa üzerlerinden geçilir. Ben genelde renkli fotokopi çektirdiğim için sorun olmuyor. Ardından resmin üzeri tamamen steçfilm'le kaplanır. Hani şu mutfakta kullandıklarımızdan. Sonra üzerine file kaplanarak kenarlarından tutturulur. Bundan sonra tüm mozaik taşları file üzerine mozaik tutkalı kullanılarak yapıştırılır. İyice kuruması beklernir. Tamamlandığında streç filmin fileye yapışmadığını ve kolayca ayrıldığını göreceksiniz. Sonrasında mozaik boyutlarında bir ahşap yada mdf kestirilerek mozaik buna yapıştırılabileceği gibi direkt duvar üzerine de yapıştırlabilir. Kuruduğunda ise derz işlemi yapılır. Yani derz çimentosu ile taşların arasındaki boşluklar doldurulur. Bunu ayrı bir yazı olarak hazırlayacağım. Aşağıda bu tekniğe uygun olarak yine benim mozaiklerimden birini görüyorsunuz. Tüm detaylar açık olduğu için ben bu yöntemi çoğunlukla portrelerde kullanıyorum.Direkt tekniğin başlangıç için en fazla kullanılanları bunlardır. Ben fazla kullanmıyorum ama endirekt tekniktende bahsedeyim. Bu mozaik yapım tekniğinde taşlar kraft kağıdı üzerine tersten yani taşların mozaik bittiğinde göreceğimiz yüzü kağıdın üzerine yapışacak şekilde, sulandırlmış beyaz tutkal, hani çocukların okul projelerinde kullandıklarından, ile yapıştırlır. Kuruduğunda taşların açıkta yani kağıda yapıştırılmamış tarafı ahşap yada mdf üzerine mozaik tutkalı ile yapıştırılır. Kurumaya yakın kağıdın üzeri fazla olmayacak şekilde nemli bir süngerle ıslatılır, 10 dakika kadar kağıdın suyu iyica emmesi beklenir. Sonra kağıt yavaşça çekilerek çıkartılır ve tam olarak kuruması beklendikten sonra derzlenir.

Şimdilik bu kadar... Görüşmek üzere...

3 yorum:

  1. Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

    YanıtlaSil
  2. Merhaba Ayça Hanım, mozaik kursuna bir süre gittim,ancak maddi sebeplerden dolayı devam edemedim. Bu dünyada sanat ve edebiyat dışında hiçbir şeyde mutlu olamıyorum. Hem kendimi geliştirmek istiyorum hem de kendimi geliştirdiğim bu alanda yaşamımı idame ettirmek istiyorum.Ne yapmam gerekiyor? İlk ve ikinci basamak nedir? şimdiden verdiğiniz bilgiler için teşekür ediyorum.

    YanıtlaSil
  3. ayça hanım saygılar efendim,çok keyifli bir sanat,bilgi aktarımınız çok faydalı oldu.teşekkürler

    YanıtlaSil